OD ZARODKA DO PŁODU

?         Od momentu zagnieżdżenia się w jamie macicy zaczyna się trwający blisko trzy miesiące rozwój zarodka. W tym czasie powstają wszystkie organy nowego człowieka, które po kolejnych 6 miesiącach rozwoju umożliwią mu przeżycie poza organizmem matki.

?         Pod koniec 6 dnia zapłodnienia blastocysta kończy wędrówkę z bańki jajowodu i dociera do jamy macicy. Zagnieżdża się w błonie śluzowej endometrium, która zapewnia im ochronę i odżywianie.

?         Zaczynają się różnicować dwie grupy szybko dzielących się komórek, które dadzą początek łożysku i właściwemu zarodkowi. Ten proces ma miejsce około 25 dnia cyklu miesiączkowego, czyli zanim stwierdzisz zatrzymanie miesiączki.

?         Około trzech tygodni od zapłodnienia można już wyraźnie odróżnić zarodek od reszty jaja płodowego.

?         Każda komórka nowego organizmu różnicuje się zgodnie z informacjami zawartymi w chromosomach pod postacią kodu genetycznego.

?         Zarodek 3-tygodniowy ?powstają zawiązki serca i centralnego systemu nerwowego

?         Zarodek 4-tygodniowy ?mierzy 3 do 4 mm, można już odróżnić zawiązki oczu i kończyn.

?         Zarodek 5-tygodniowy ?długość 11 do 14 mm, serce przemieszcza się do środka ciała, wykształcają się ramiona i nogi

?         Zarodek 6-tygodniowy ?mierzy 21-23 mm, wykształcają się uszy i oczy

?         Zarodek 7-tygodniowy ?długość 31 mm, tworzą się podniebienie i palce

?         Zarodek 8-tygodniowy ?pojawiają się małżowiny uszne

?         Płód 12-tygodniowy ?mierzy już 9 cm i waży 48 g. Widoczne są zewnętrzne narządy płciowe. Zaczyna  przypominać miniaturowego człowieka. Od tej pory nazywamy go płodem.